OSMANLI’DAN TÜRKİYE’YE

Osmanlıdan Türkiye’ye
Çankırı Çevre ve Kültür Derneğinin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘Ecdadın İzinde’ adlı proje kapsamında ‘Osmanlıdan Türkiye’ye’ adlı konferans Çankırı 100.Yıl Kültür Merkezinde icra edildi.
İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra söz alan Dernek Başkanı Duran Karakoyun, proje kapsamında konferansı organize etmekteki gayelerinin toplumda farkındalık oluşturarak geçmişle olan bağın kuvvetlenmesine katkıda bulunmak olduğunu belirtti. Çünkü geçmişle olan bağın güçlü olması durumunda geleceğe daha sağlam adımlar atmanın mümkün olacağına inandıklarını vurguladı. Geçmişten günümüze dek tüm şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Karakoyun, proje ortağı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ve tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti.
Ardından konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, ecdadımızla kuru kuruya övünmek yerine onların başarılarına başarı katmak için toplumun her bir bireyinin kendi içinde bir idealinin olması gerektiğini ve buna ulaşabilmek için her türlü çalışmayı titizlikle yapmasının çok önemli olduğunu belirtti. Kendi içimizde dahi Osmanlı Devleti’nin en başarılı padişahlarına akla hayale sığmayacak suçlamaların yapılmasını üzüntüyle karşıladığını ifade etti. Ecdadımızın olağanüstü başarılara ulaştığını ve bunun üzerine düşünerek, düştüğümüz yerden kalkarken birlik ruhu içerisinde hareket etmenin önemini vurguladı. Toplumun geneline sirayet etmiş olan ‘Batı güçlü, biz geriyiz’ düşüncesinden kurtulabilmek için de gerekli çalışmaların yapılmasının önemine değinen Sofuoğlu, herkese Cemil Meriç, Nurettin Topçu gibi münevverlerin eserlerini okumayı önerdi. Konuşmasının sonunda dinleyicilerden gelen soruları cevapladı.
Program, Ebubekir Sofuoğlu’nun kaleme aldığı ve imzaladığı ‘6 Asırlık Devlet 6 Yılda Nasıl Yıkıldı?’ eserinin, konferansa katılanlar arasında yapılan kura çekimiyle 20 kişiye hediye edilmesiyle sona erdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir