ÇEKÜLDER ECDADIN İZİNDE

Çankırı Çevre ve Kültür Derneği, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Ecdadın İzinde” adlı proje kapsamında Çankırı’dan şehit aileleriyle birlikte Bilecik ve Bursa illerine tarihi ve kültürel gezi düzenledi.
Gezi, Osmanlı’nın kuruluşuna şahitlik eden Bilecik iliyle başladı. Tarihimizde önemli bir yere sahip olan bu ilde Ertuğrul Gazi Türbesi, Eşrefoğlu Rumi Türbesi, kuruluş dönemindeki önemli âlimlerden Dursun Fakih Türbesi ve Osmanlı Devleti’nde önemli bir yeri olan Şeyh Edebali’nin türbesi ziyaret edildi. Bilecik Yaşayan Şehir Müzesi de ziyaretçiler tarafından beğeniyle gezildi. Ayrıca Çankırı’dan geziye katılanlar, proje kapsamında Bilecik’teki şehit aileleriyle tanışma fırsatı bularak kendilerine Çankırı’dan hediyeler takdim ettiler.
Gezinin ikinci günü Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olan Bursa iline geçildi. İlk durak Yıldırım Beyazıt zamanında inşa edilmiş olan, muhteşem mimarisiyle gözleri kamaştıran ve Evliya Çelebi’nin Bursa’nın Ayasofya’sı diye nitelendirdiği Ulu Cami’ydi. Rehber tarafından aktarılan camiye ait bilgiler ziyaretçilerin dikkatini çekti. Bursa’nın manevi mimarlarından Emir Sultan Hazretleri de ziyaret edilerek bir ülkenin gelişmesinde manevi önderlerin de ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Ayrıca Bursa’da Osmanlı Devleti’nin kurucuları Osman ve Orhan Gazi türbeleri, Devletin ikinci kurucusu olarak anılan Çelebi Mehmet’in kabri, Aşık Yunus, Bursalı İsmail Hakkı, Üftâde Hazretlerinin türbelerinin yanında daha bir çok tarihi mekan ziyaret edildi. Bursa’da da şehit aileleriyle buluşup hediyeleşme fırsatı bulan gezi ekibi, Prof. Dr. Bilal Kemikli’den ‘Osmanlı Medeniyetinde Geçmiş Gelecek Algısı’ adlı konferansı da dinledi.
Çekülder Başkanı Duran Karakoyun, Bilecik ve Bursa ili ziyaretleri sırasında rehberlik yapan isimlere ve Bursa’da konuşmalarından memnuniyet duydukları Bilal Kemikli’ye teşekkürlerini iletti. Ayrıca proje kapsamında gezinin düzenlenmesine büyük katkı sağlayan İçişleri Bakanlığı’na da teşekkürün bir borç olduğunu dile getirdi. Gezinin çok yararlı olduğunu ve tarihimizin önemli şehirleri, kişileri ve manevi şahsiyetlerini tanımanın ve tanıtmanın hepimizin görevi olduğunu vurgulayarak geziye katılanlara da teşekkür etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir