ÇANKIRI UFKA YOLCULUK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

ÇANKIRI UFKA YOLCULUK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Çankırı Ufka Yolculuk-7 Bilgi ve Kültür Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi
Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından organize edilen Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil yarışmasının yedincisi, ‘Güzel Ahlak’ konusunda yapıldı. Çankırı’da da Çankırı Çevre ve Kültür Derneği’nin üstlendiği toplam 2278 yarışmacının kaydolduğu ve yarışmanın her safhasında gönüllülerin görev aldığı Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür yarışması, Çankırı’da on merkezde gerçekleştirildi. Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarından 684.252 kişinin başvurduğu Ufka Yolculuk-7 Bilgi ve Kültür Yarışması’nda Çankırı’da dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.
Çankırı’da dereceye giren yarışmacıların ödüllerinin takdim edildiği tören, Ahmet Yesevi Camii İmamı Ahmet ÇINAR’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Çankırı’da yarışma organizesini üstlenen Çankırı Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Duran Karakoyun’un selamlama konuşmasıyla devam etti. Karakoyun, “7.si gerçekleştirilen ufka yolculuk bilgi ve kültür yarışmalarının, her yıl toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek çeşitli konularda gerçekleştirildiğini vurguladı. Yedi yıldır bu güzide yarışmanın icrasında görev alan çok değerli gönüllülere, yarışmaya katılanlara ve bu yılki yarışmanın organizesinde maddi ve manevi katkılarını esirgemeyen Nezaket Hanımlar Çevre ve Dostluk Derneği’ne, Serhat Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’ne, Vefa Kırtasiye’ye, Çankırı Eğitim Bir Sen Şubesi’ne ve Çankırı Belediyesi’ne teşekkür etti.
“Güzel Ahlak” konulu konuşmasını yapmak üzere sahneye çıkan eğitimci Yıldırım ALKIŞ; “Günde 40 defa okuduğumuz Fatiha Suresi’nin anlamına bakıldığında bazı soruların aklımıza gelmesi gerektiğini belirterek bu surede Allah (cc)’ın, kendisinin nimet verdiği kimselerle olmamızı istediğini söyledi. Allah Teâlâ’nın Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’e güzel ahlak giysisi giydirdiğini ve bizden de böyle olmamızı istediğini vurguladı. Peygamberimizi tüm ümmet için bir güzel ahlak örneği olarak görmemiz gerektiğini ve her şeyin en idealini O’nun hayatında bulabileceğimizi belirtti. Hepimizin belki günde on defa aynaya bakarak üzerinde uygunsuz bir şey olup olmadığını kontrol ettiğimizi, ancak ahlakımızda yanlış bir şeyin olup olmadığını anlamak için kimi ayna olarak kabul edebileceğimizin cevabını düşünmemiz gerektiğinin altını çizdi. Burada Nebi, sıddık, salih ve şehitlere, âlimi billah Allah dostlarına, veli kullara bakarak ahlaki eksiklikleri görebilmenin mümkün olacağını, aynaya bakmayan insanların kendilerini kusursuz ve ahlaklı sandıklarını, eksikliklerini göremedikleri için de düzeltmeye ihtiyaç duymadıklarını ifade etti. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim’ Hadis-i Şerif’ini hatırlatan Alkış, aklın da ibadetlerin de gayesinin aslında güzel ahlak olduğunu belirterek Peygamber varisleri gerçek âlimlerin bizler için rol model olabileceğini ifade etti.”
Programın sonunda üç kategoride dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Ödüllerini alan yarışmacıların heyecanları görülmeye değerdi. Ayrıca bu seneki yarışmada Çankırı’dan Türkiye dördüncüsü çıkması da ayrı bir sevinç kaynağıydı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir